by Barbara

Polisa turystyczna. Jak spokojnie cieszyć się z wakacji?

4 lipca, 2022 | Finanse osobiste

  • Home
  • -
  • Blog
  • -
  • Polisa turystyczna. Jak spokojnie cieszyć się z wakacji?

– Jesteśmy na Cyprze, szwagier miał stan przedzawałowy, trafił do szpitala. Szukamy transportu powrotnego do Polski, za lot awionetką medyczną chcą od nas 15 tysięcy euro.

To nie jest zmyślona historia, tylko historia ludzi, którzy wyjechali na wakacje bez odpowiedniego ubezpieczenia. Podczas wyjazdów, przydarzają się wypadki, kontuzje, pobyty w szpitalu. To z kolei skutkuje mało przyjemnymi konsekwencjami finansowymi.

Koszt polisy turystycznej to zazwyczaj niewielki koszt w porównaniu do kwoty, jaką wydajemy na cały wyjazd. Jednak z jakiegoś powodu uważamy ją za zbędny element naszego wakacyjno-urlopowego wyposażenia.

Czy chodzi wyłącznie o nasz optymizm i lekkomyślność? Czy może jednak to brak wiedzy? A może zwyczajnie źle ustawione priorytety w życiu?

Mam nadzieję, że ten wpis zachęci Cię do dbania o ten szczegół wyjazdu, ponieważ od niego (nie od tego, czy będziemy mieli pokój z widokiem na morze, czy nie) będzie zależało nasze życie i zdrowie. Coś, co według deklaracji większości z nas, jest bezcenne.

Zanim napiszę o polisie, poświęćmy kilka słów karcie EKUZ.

EKUZ czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. To dokument unijny, który uprawnia nas do skorzystania z podstawowej opieki zdrowotnej podczas wyjazdów turystycznych i zawodowych na terenie

– krajów Unii Europejskiej
– krajów należących do EFTA, czyli Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii
– Wielkiej Brytanii oraz Irlandii Północnej,

a także na terytoriach zamorskich tych państw:

– francuskich: Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska,
– portugalskich: na Azorach i Maderze,
– hiszpańskich: Majorce i Wyspach Kanaryjskich.

Wyjątkami, czyli miejscami, gdzie karta nie zadziała są:
– Wyspy Normandzkie i Wyspa Man oraz Monaco, San Marino i Watykan

Aby otrzymać kartę EKUZ należy złożyć wniosek w oddziale NFZ, osobiście bądź mailowo. Można w tym celu wykorzystać również elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP) albo Internetowe Konto Pacjenta.

Karta EKUZ, choć przydatna, nie załatwi każdego naszego problemu. Na co możemy liczyć?

Po pierwsze daje prawo wyłącznie do leczenia:
– nieplanowanego i niezbędnego,
– na takich samych zasadach, jak obywatele państwa, w którym przebywamy,
– w ramach publicznej opieki zdrowotnej.

Oznacza to, że jeśli w danym państwie obywatele muszą płacić za jakieś zabiegi, mimo, że np. w Polsce są one za darmo, podlegamy w tej chwili pod przepisy danego kraju. Czyli płacimy i my.

Choć rozliczenia odbywają się na linii nasz polski NFZ i jego odpowiednik w danym kraju, to czasami będziemy zmuszeni zapłacić ze swojej kieszeni a potem skierować wniosek o refundację.

Warto też pamiętać, że nie każdy napotkany po drodze lekarz, będzie miał podpisany kontrakt z państwową ubezpieczalnią w swoim kraju. Dlatego zanim poprosimy o pomoc, upewnijmy się, że honoruje kartę EKUZ.

Po drugie, co jest bardzo istotne, karta EKUZ nie daje prawa do skorzystania z bezpłatnej pomocy, gdy:

– potrzebujesz akcji ratunkowej (np. w górach)
– potrzebujesz wrócić do domu z powodu nagłego zachorowania, co oznacza, że sam musisz zapłacić za transport.

Ponieważ karta EKUZ dotyczy obszaru naszego zdrowia i życia, nie pomoże nam w przypadku śmierci (nie obejmuje transportu zwłok, nie otrzymujemy żadnych innych dodatkowych świadczeń za śmierć członka rodziny) ani tym bardziej, gdy zdarzenia będą dotyczyły szkód materialnych.

Polisa turystyczna

Wyjeżdżając na urlop, niezależnie od tego, czy robimy wypad za miedzę, czy podróżujemy na drugi koniec świata, warto wziąć sobie dobrą polisę turystyczną. Wówczas będziemy mieć pewność, że otrzymamy wsparcie, jakiego potrzebujemy oraz, że nie zrujnuje to nam i często naszym rodzinom portfela.

No dobrze, co to znaczy dobrą polisę?

1. Zacznijmy od tego, że powinna w sobie zawierać ubezpieczenie:

– kosztów leczenia i pomocy assistance – np. gdy przebywasz na urlopie z małymi dziećmi i łamiesz nogę, potrzebujesz wsparcia w zakresie pomocy medycznej oraz pomocy w zakresie opieki nad małoletnimi.

Tutaj warto powiedzieć więcej słów o assistance, które może się nam głównie kojarzyć ubezpieczeniem samochodu i z przyjazdem lawety na autostradę.

Otóż pakiet assistance w ubezpieczeniu turystycznym ma zupełnie inny zakres. Oprócz wspomnianej opieki nad małoletnimi dziećmi, możemy liczyć między innymi na transport i pobyt osoby wezwanej do Ubezpieczonego, kierowcę zastępczego, koszty poszukiwań w górach i na morzu
koszty ratownictwa w górach i na morzu, pomoc tłumacza, pomoc prawną i wiele, wiele innych.

– skutków nieszczęśliwych wypadków – np. wtedy gdy w wyniku wypadku doznałaś uszczerbku na zdrowiu lub potrzebujesz mieć środki na rehabilitację. Zwykle przecież wizyta na oddziale ratunkowym i założenie gipsu to zaledwie początek drogi w dochodzeniu do zdrowia.

– kontynuację leczenia powypadkowego w Polsce

– odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym – bywa, że to my wyrządzamy komuś krzywdę. Możemy spodziewać się wówczas wezwania do pokrycia kosztów leczenia bądź, jeśli uszkodzeniu ulegną rzeczy materialne do pokrycia kosztów do tak zwanej wartości odtworzeniowej. Zatem jeśli zniszczymy komuś np aparat fotograficzny, to będziemy musieli pokryć koszty naprawy lub zakupu nowego

– bagażu podróżnego,
– sprzętu sportowego,
– kosztów odwołania uczestnictwa w imprezie turystycznej,

– udział własny w wynajętym pojeździe.

2. Polisa powinna opiewać na odpowiednią sumę ubezpieczenia. Miejmy na uwadze, że wybierając się w podróż w miejsca, gdzie opieka medyczna sama w sobie jest droga, bo może okazać się, że odpowiedzialność finansowa, którą przyjęło na siebie towarzystwo nie wystarczy na pokrycie wszystkich kosztów związanych z naszym leczeniem i opieką zdrowotną.

Ulegając wypadkowi gdzieś na drugim końcu świata, liczmy się z tym, że podczas drogi powrotnej do domu będziemy potrzebowali całkiem innych warunków transportu.

3. Polisa musi zawierać zwyżki za choroby przewlekłe oraz uprawianie ryzykownych sportów. Dotyczy to nawet tabletek na nadciśnienie.

WAŻNE

Jeśli przytrafi się nam jakiekolwiek zdarzenie od razu informujmy naszego ubezpieczyciela, aby ten uruchomił cały proces pomocy. Nie czekajmy ze zgłoszeniem na powrót do kraju, ponieważ w skrajnych przypadkach ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Wykluczenia.

Każda polisa, w tym również polisy turystyczne mają swoje wykluczenia, czyli listę sytuacji, w których towarzystwo ubezpieczeniowe nie będzie ponosiło odpowiedzialności. Może do tego dojść na przykład, gdy u osoby, która choruje przewlekle, dojdzie do zaostrzenia choroby a nie została wykupiona wspomniana wcześniej zwyżka. Lub, gdy ubezpieczony uległ wypadkowi a był pod wpływem środków odurzających, narkotyków.

Jaki z tego krótki wniosek? Nie warto oszczędzać na dobrym ubezpieczeniu, bo to może skończyć się dla nas źle.

To nie jest wpis sponsorowany, ale merytorycznie zatwierdziła go Emilia Taraszkiewicz-Michalska, agentka ubezpieczeniowa z wieloletnim doświadczeniem, prowadząca swoją multiagnecję Alien Ubezpieczenia. Znajdziecie ją tutaj.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>