Z decyzjami finansowymi jest jak z innymi decyzjami w życiu: jakieś trzeba podjąć. Jedne będą lepsze, inne gorsze. Najczęściej jesteśmy to w stanie ocenić dopiero z perspektywy czasu, widząc jakie przyniosły nam korzyści lub straty. Co warto zrobić, by podejmowane decyzje wpływały pozytywnie na jakość i komfort naszego życia?
More...
Zacznę chyba od czegoś, co powtarzam dość często a co jest kluczowe w sytuacji, gdy chcemy zmienić coś w naszym życiu na lepsze: wybacz sobie przeszłość. Nie pozwól, aby poczucie winy, wstydu zdominowało i determinowało to, jak się czujesz na myśl o swoich złych decyzjach finansowych. Gdy zapytałam moją społeczność na Instagramie, czy podjęli złą decyzję finansową, to okazuje się, że większość z nas nie uchroniła się od nich.
Druga sprawa to to, że trzeba rozumieć, że zła decyzja finansowa to nie tylko zła inwestycja i pieniądze stracone na giełdzie. Zła decyzja finansowa może być bardzo ściśle powiązana z naszymi życiowymi decyzjami i wyborami. To decyzje, których skutek możemy odczuwać praktycznie cały czas, codziennie.
Jeśli zgadzasz się pracować w niskiej stawce godzinowej, to zarobione przez miesiąc pieniądze mogą ledwie wystarczyć na pokrycie twoich kosztów i zobowiązań. To samo dzieje się, gdy źle wyceniasz swoją pracą, prowadząc własną firmę.
Pieniądze są wspaniałym narzędziem do pomocy innym. Ale co się dzieje, gdy bez przerwy decydujesz się je pożyczać i pomagać osobom z najbliższego otoczenia, choć czujesz, że masz tego dość? To może być siostra, która oczekuje, że wspomożesz ją za każdym razem, gdy pod koniec miesiąca jej portfel będzie świecił pustkami. To mogą być toksyczni i dysfunkcyjni rodzice, którzy uważają, że należy im się wdzięczność i pomoc, bo tobie się lepiej powodzi a jesteś przecież ich dzieckiem.
A jak na Twoją sytuację finansową ma wpływ nieodpowiedniego partnera życiowego? Takiego, dla którego nie liczy się Twój rozwój i Twoja praca? Takiego, który nie weźmie wolnego, gdy dziecko jest chore?
Złe decyzje finansowe to również odwlekanie momentu, w którym zajmiesz się na przykład kwestią swojej emerytury. To brak oszczędności i wieczne kombinowanie z czego pokryć niespodziewane wydatki.
Co zatem zrobić, aby podejmować lepsze decyzje finansowe?
Wyciągaj wnioski
Każda decyzja finansowa ma swoje konsekwencje, dlatego warto poświęcić czas na przeanalizowanie tego, jak wpłynęła na nasze życie. Pamiętaj, aby robiąc taką analizę brać pod uwagę okoliczności, w jakich została podejmowana. Niezwykle łatwo wejść w tryb zero-jedynkowy i stwierdzić, że coś było złą decyzją po kilku latach. Wróćmy do tamtych chwil i pomyślmy, jaką mieliśmy wówczas wiedzę, świadomość, możliwości oraz inne wybory. Czasami coś, co jest obiektywnie odbierane jako zła decyzja, dla Ciebie byłą jedyną z możliwych do podjęcia. Nie bądź zatem dla siebie bezwzględna, bądź szczera. Wyciągnij wnioski, które pozwolą Ci uniknąć bycia w podobnej sytuacji i ponownego podejmowania niekorzystnych decyzji finansowych.
Polub finansową rutynę
Finanse to dla statystycznej osoby obszar, w którym ryzyko i amplitudy emocjonalne NIE są wskazane. Wprost przeciwnie, to rutynowe działania takie jak planowanie, budżetowanie, przelewy stałe , pasywne inwestowanie wnoszą porządek i systematyczność, spokój i... dobre decyzje.
Pamiętasz bajkę o zającu i żółwiu? Wolniejsze tempo, ale konsekwentne też pozwala wygrać.
Stosuj się do ponadczasowych zasad
Wydawaj mniej niż zarabiasz. Odkładaj 10-20% swoich zarobków. Zwiększaj zarobki. Pomnażaj pieniądze to ponadczasowe i generalne wskazówki w finansach, które... sprawdzają się u każdego bez względu na to, jaką wiedzę finansową posiada i ile obecnie zarabia. Stosując się do nich zmniejszasz szanse niepowodzenia praktycznie do zera.
Edukuj się z zakresu finansów
Nauka to potęgi klucz zwłaszcza jeśli potrafisz wykorzystać wiedzę w praktyce i sprawić, żeby efekty Twoich działań przynosiły zyski. Finanse to nieodłączny element naszego życia, lecz bardzo pomijany a czasami wręcz utożsamiany z czymś wstydliwym.
Tymczasem im więcej czas poświęcisz na edukację z zakresu finansów, tym lepsze życie jesteś w stanie sobie zapewnić. Mój ulubiony przykład to działanie procentu składanego. Jeśli wiesz, jak go wykorzystać w inwestowaniu i pomnażaniu majątku, szybciej osiągniesz swój cel. Jeśli wiesz, jak działa przy kredycie, postarasz się nadpłacać chociażby minimalnie swój kredyt, by zmniejszyć jego całościowy koszt.
Photo by lookstudio na Freepik